Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

3 skundai per mėnesį – ir verta egzaminuoti ukrainiečių lietuvių kalbos žinias?

2023-04-06, Ketvirtadienis 17:05
Aušra Jurgauskaitė

Valstybinė Kalbos inspekcija nuo 2024-ųjų kovo žada pradėti tikrinti, kaip šalyje dirbantys karo pabėgėliai iš Ukrainos moka lietuvių kalbą. Inspekcijos viršininkas Audrius Valotka BNS teigė, kad taip siekiama išvengti galinčios susidaryti „keistos sociolingvistinės situacijos“ bei siekiant užtikrinti galimybes ukrainiečiams mokytis lietuvių kalbos. „Jeigu darbdavys negalės pateikti kalbos egzamino išlaikymo sertifikato, Kalbos inspekcija ir savivaldybių kalbos tvarkytojai bus priversti imtis poveikio priemonių”, – rašome inspekcijos rašte, išsiųstame Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkui. Bauda darbdaviui, pagal LR administracinių nusižengimų kodeksą, gali siekti nuo 140 iki 300 eurų. Kalbos inspekcijos atstovas Arūnas Dambrauskas Žinių radijui teigė, kad paprastai per mėnesį sulaukia 3 skundų, kuriuose piliečiai reiškia nepasitenkinimą, kad ukrainiečiai jų neaptarnauja valstybine kalba. 

Inspekcijos užmojai sukėlė nuostabą valdantiesiems. Nuostabą kelia ir kalbininkei Loretai Vaicekauskienei, kuri sako, kad reiktų apsvarstyti Valstybinės Kalbos inspekcijos statusą Lietuvoje. O Užimtumo tarnybos vadovė Inga Balnanosienė dalinasi, koks ukrainiečių poreikis mokytis lietuvių kalbos ir kiek jį sugebama patenkinti, jiems siekiant įsilieti į darbo rinką Lietuvoje.

Antra dalis. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas lankosi Pekine. Tai pirmasis Macrono vizitas į Kiniją nuo 2019 metų. Čia lankosi ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. Prancūzijos prezidento teigimu, bus kalbama vieningu balsu. Viena iš pagrindinių temų turėtų būti karas Ukrainoje bei Kinijos pasiūlytas taikos planas. Taip pat turėtų būti kalbama ir apie ekonominį bendradarbiavimą. Visgi, augant įtampai tarp Vakarų ir Kinijos, nėra aišku, ar susitikimo metu bus atrasta bendrų taškų bei pasiekta reikšmingų susitarimų. Ko galima laukti iš Prancūzijos prezidento, Europos Komisijos pirmininkės bei Kinijos lyderio susitikimų?

Lukas Oželis kalbina Vilniaus Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorių Tomą Janeliūną.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai