Paskambinkite į studiją

 
Grįžti 10 s atgal
00:00
00:00
00:00
Nustatymai
Išdidinti
Error loading media:
File could not be played
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Geopolitiniai iššūkiai britus vėl artina prie Europos Sąjungos?

2025-03-26, Trečiadienis 07:07
Aušra Jurgauskaitė

Praėjusių metų liepą Jungtinės Karalystės ministru pirmininku tapęs Keiras Starmeris jau ne kartą kalbėjo norintis perkrauti santykius su Europos Sąjunga (ES). Panašu, kad dabar, kai prie JAV vairo stovi Donaldas Trumpas ir Europai vis labiau suvokiant, kad pati ji turi tapti atsakinga už savo saugumą – tai yra šansas britams išties labiau suartėti su Bendrija. Nors britų žiniasklaida atkreipia dėmesį, kad artėjimas gynybos srityje jau vyksta – analitikai nėra tiek užtikrinti, jog šiluma apgaubs ir kitas sritis. Tad, kokie šiuo metu ES ir JK santykiai, ką galima „atšildyti“, Žinių radijas domėjosi laidoje „Gyvenu Europoje“.

Kaip rašo „The Guardian“ – nors po „Brexito“ praėjo jau penkeri metai, britai toliau derasi dėl jo sąlygų. Ir derėsis kitais metais. Ir dar kitais. Nes ekonominiai, geografiniai, geopolitiniai britų ryšiai su ES niekur neišnyko po britų išstojimo iš Europos Sąjungos.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) prof. Ramūnas Vilpišauskas atkreipia dėmesį, kad britų išstojimas buvo ekonomiškai žalingas abejoms pusėms.

„Pasitraukimas ne tik iš ES institucijų, bet apskritai iš bendrosios rinkos, bendros išorės prekybos politikos, susiderant tik gana neambicingą laisvosios prekybos sutartį – net mažiau ambicingą nei ES sutartį su Kanda – tai lėmė gana didelių trikdžių tarpusavio ekonominiams mainams įvedimą. Dėl to JK nenutyla diskusijos apie tai, ar šitas sprendimas nebuvo klaida. Matome ir visuomenės apklausas, kuriose pastaraisiais metais lyg ir išaugo dalis tų, kurie palaikytų grįžimą į Europos Sąjungą. Bet reikia pripažinti, kad pagrindinės partijos, išskyrus liberalus demokratus (bet jie nėra tarp valdančiųjų jau gana ilgą laiką) –  tiek konservatoriai, tiek dabar valdantys leiboristai labai nenoriai kalba apie bet kokius glaudesnius JK ir ES santykius. Netgi tokie atskiri sektoriniai susitarimai, dėl, sakykim, studentų mainų, jaunimo mainų, mokslinių tyrimų finansavimo – gana sunkiai skinasi kelią“, – Žinių radijui kalbėjo R. Vilpišauskas.

Profesorius sutinka, kad pagrindinis veiksnys, ėmęs kiek keisti susiklosčiusią situaciją – geopolitinė įtampa. Pirmiausiai – Rusijos karas prieš Ukrainą, o dabar – ir Transatlantinių santykių krizė.

„Labai aiškiai matome, kad pastarosiomis savaitėmis JK premjeras Keiras Starmeris daug kartų susitiko su kolegomis iš ES šalių ir pats kvietė juos į Londoną. Šitaip rodo norą prisiimti daugiau atsakomybės už saugumą Europoje ir daryti tai koordinuotai su kitomis NATO valstybėmis. Iš tiesų, saugumo ir gynybos srityje mes matome bent susitikimų, pareiškimų lygmenyje daugiau koordinavimosi tarp JK ir ES, bet tai nepersilieja į kitas sritis“, – atkreipė dėmesį VU TSPMI dėstytojas.

Tai, kad leiboristai nedega noru šildyti santykių su ES, o premjeras K. Starmeris vis kartoja, kad santykius perkrauti reikia, profesorius tuo ir aiškina – kad britų vyriausybės vadovas pirmiausiai omenyje ir turi saugumo reikalus. Nors švelnesnis, pozityvesnis tonas Bendrijos atžvilgiu, lyginant su ankstesne konservatorių vyriausybe, iš jo yra jaučiamas ir tai sudaro įspūdį, kad galėtų apimti ir kitas sritis.

„Bet, tik tiek“, – nusijuokė prof. R. Vilpišauskas, pridūręs, kad tiems analitikams, kurie tikėjosi naujų suartėjimo žingsnių tarp JK ir ES, rinkimus pernai laimėjus leiboristams – teko nusivilti. Kaip pavyzdį jis pateikė tai, kad toliau nešalinamos tarpusavio bendradarbiavimo kliūtys ir net priešingai – įvedama naujų jų: šį pavasarį ES piliečiams reikės gauti elektroninę vizą, vykstant į JK.

Gegužės 19 dieną planuojamas ES ir JK viršūnių susitikimas. Kol kas apie jo turinį ir dalyvius kalbama abstrakčiai. Pvz., Dauningo gatvė nurodo, kad planuojamas susitikimas „suteiks galimybę daryti tolesnę pažangą srityse, kurios duos apčiuopiamos naudos JK ir ES žmonėms ir toliau sustiprins unikalius Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos santykius“.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai

ANALITIKA

VERSLAS

KĄ GALI EUROPA?

PAŽINK SAVE

NAUJOJI KARTA

PARTNERIO TURINYS