Paskambinkite į studiją

Capture10
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Darbo sutarties nutraukimas – teisininkų įžvalgos darbdaviams

2024-01-12, Penktadienis 09:00
Partnerio turinys

Šiandien itin daug kalbama apie sveikus darbo santykius – modernią darbo kultūrą, kurioje gera kurti verslą ir būti šio dalimi. Vis dėlto, vieni dažniausių darbo teisės ginčų, kuriuos nagrinėja Darbo teisės komisija, – atleidimo iš darbo teisėtumo svarstymai. Panašu, kad darbdaviams reikėtų daugiau laiko skirti ne tik svarstant, kaip geriau pritraukti ir sutikti perspektyvius bei ambicingus specialistus, bet ir kaip atsisveikinti su tais, kurie nebeatitinka įmonės lūkesčių. Ką daryti, kad verslui dėl atleidimo iš darbo netektų aiškintis atsakingose institucijose ar net teisme?

 

Visų pirma – atitiktis darbo teisei

 

Kurti sveikus darbuotojo ir darbdavio santykius įmonėje reikia nuo pradžių – atitikties darbo teisei užtikrinimo. Nuo dokumentacijos iki reglamentuotos vidinės darbo kultūros, pareigybių struktūros plano, lygių galimybių politikos ir kitų niuansų – įmonės turi įvertinti visus aspektus, kurie lemia tiek gerą santykių įmonėje klimatą, tiek atitiktį darbo teisei. Žinoma, ši taip pat apima ir priėmimo bei atleidimo iš darbo tvarką, esminius principus, dokumentaciją.

Geriausia tai, kad visus scenarijus darbo teisės konsultacijos metu verslai gali aptarti su šios srities teisininkais, kurie iškart ar prireikus patars, kaip geriausia elgtis, padės suprasti Darbo kodekso nuostatus.

 

Atleidimas „savo noru“ – naudingesnis darbdaviui tik tada, kai nėra jokio spaudimo

 

Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva yra itin palankus būdas darbdaviams atsisveikinti su darbuotojais. Natūralu – taip verslo pusė patiria mažiau streso, nereikia galvoti apie tokius aspektus kaip įspėjimo terminas, skiriamas laikas naujo darbo paieškoms, išeitinė išmoka ir kt.

Vis dėlto, sąlygos „savo noru“ neturėtų apkartinti spaudimas iš darbdavio pusės. Būtent tokie atvejai yra vieni dažniausių nagrinėjamų teismuose. Ką labai svarbu suprasti darbdaviams:

  • Darbo sutarties prašymo atšaukimas. Darbuotojas turi teisę atšaukti darbdaviui pateiktą pareiškimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jo įteikimo dienos, išskyrus atvejus, kai darbo sutartis jau nutraukta, o vėliau atšaukti pareiškimą galima tik darbdaviui sutikus.
  • Darbuotojų manipuliacijos. Žinoma, būna ir situacijų, kai sutarties nutraukimas pasirašomas paties darbuotojo noru, tačiau vėliau persigalvojama – neva tai buvo darbdavio spaudimo padarinys. Teisininkai sako, kad atleidimo iš darbo situacijose darbdaviams labai svarbu nesudaryti situacijų, kurias darbuotojai galėtų traktuoti kaip spaudimą nutraukti darbo sutartį. Jeigu tokių situacijų nėra (taigi, ir įrodymų), net ir persigalvojus, darbuotojui būtų labai sunku manipuliuoti neteisėto atleidimo „savo noru“ situacija.
  • Klaidingi darbdavio žingsniai. Jei darbuotojas sutinka su darbdavio pasiūlymu ir darbo sutartis nutraukiama šalių sutarimu, gali būti itin sunku įrodyti darbo sutarties nutraukimo neteisėtumą. Tokiu atveju, norėdamas kreiptis dėl neteisėto atleidimo, darbuotojas turėtų įrodyti, kad pareiškimas dėl darbo sutarties nutraukimo pateikimo metu neatitiko tikrosios darbuotojo valios. Vis dėlto, jeigu darbdavys kaip nors ragino darbuotoją nutraukti darbo sutartį savo iniciatyva ar kitaip kišosi ir darė psichologinį spaudimą, tikėtina, darbuotojas turi sėkmingos bylos pagrindą.

Pasitaiko įvairiausių situacijų, kai darbuotojai išties patiria spaudimą, ir tokių, kai verslui tenka ginti savo interesus dėl nesąžiningų darbuotojų žingsnių. Vis dėlto, svarbiausia teisininkų žinutė verslui – norint apsisaugoti nuo tokių situacijų, būtina užtikrinti atitiktį darbo teisei ir suprasti Darbo kodeksą.

 

Užsakovas: Whatabout Agency

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai