Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ar šiuolaikinį jaunimą vilioja nuosavas būstas?

2023-05-28, Sekmadienis 14:30
Augustė Lyberytė

Eurostato duomenimis, maždaug trečdalis Europos jaunimo gyvena kartu sau savo tėvais, o palieka namus ir pradeda kurti savarankišką gyvenimą sulaukę vidutiniškai 26,5 metų.

Manoma, kad ši statistika gali keistis ir amžius, kada jaunas žmogus palieka gimtąjį lizdą, augs. Nekilnojamojo turto ekspertai, stebėdami rinkoje matomą kainų augimą bei būstų trūkumą, prognozuoja ir tai, kad vis daugiau jaunimo didžiąją dalį gyvenimo nuomos butus ar kambarius – kitaip nei jų tėvų karta, pakankamai lengvai įsigiję nekilnojamojo turto.

Išsikelti į privatų būstą jaunam žmogui gali tapti tikra „misija neįmanoma“ – pastarąjį dešimtmetį Europoje nuomos kainos šoktelėjo beveik 18 proc., o nekilnojamojo turto kainos išaugo beveik perpus. Todėl jaunam, dar tik į darbo rinką žengiančiam žmogui apie nuosavą butą ar namą tenka tik svajoti. Kitaip tariant, jaunuomenė gali tapti amžinų nuomininkų karta.

Tačiau studentų Vidmantės Krušinskaitės bei Haroldo Žalūdos tai negąsdina – jaunuoliai tikina kitaip ir neįsivaizduojantys savo ateities. Pasak V. Krušinskaitės, gyvenimas bendrabutyje leidžia taupyti ir skirti finansus savo tikslams – mėgstamoms pramogoms ir kelionėms.

„Viena kertinių priežasčių, dėl ko aš pasilikau gyventi bendrabutyje taip ilgai – ilgiau, negu noriu ar galėčiau – vien dėl to, nes labai mėgstu keliauti. Tai man kiekvienas sutaupytas 100, 150, 200 eurų reiškia, kad šį mėnesį galėsiu skristi į kelionę vietoje to, kad gyvenčiau arčiau miesto centro“, – „Žinių radijo“ laidoje „Žalias sprendimas“ kalbėjo studentė.

„Tai aš bent jau šiuo metu ir gerus 10-15 metų ateitį matau tai kaip savo gyvenimo planą. Aš nežinau, kada ir kur aš gyvensiu, bet žinau, kad aš turėsiu smagų laiką“, – dėstė ji.

Jai antrino ir H. Žalūda, akcentuodamas, kad šiuolaikinis jaunimas retai skuba kurti sėslų gyvenimą. Todėl mintis, kad visą gyvenimą teks nuomoti būstą, o nuosavo stogo virš galvos nebus, jam atrodo pakankamai patraukli.

„Aš manau, kad tai yra mūsų kartos dalykas – kad mes nebenorime užsisėdėti vietoje, kad mes vis tiek ieškome ir pokyčių, ir iššūkių“, – kalbėjo jis.

„Man atrodo, kad nėra ko bijoti, o gyvenimas toks ir yra dalykas, kad jis pilnas netikėtumų, pilnas iššūkių. Tiesiog reikia labai kūrybiškai į juos pažvelgti“, – pozityviomis mintimis dalijosi H. Žalūda.

Jaunuoliai sutaria, kad studijuojant ir dar tik žengiant pirmus savarankiško gyvenimo žingsnius, visada galima sugrįžti į tėvų namus – tai, anot jų, suteikia tam tikro saugumo, kalbant apie savą stogą virš galvos.

„Aš žinau, kad jeigu nėra kur eiti, tai aš savo daiktus, visą gyvenimo turtą galiu pasilaikyti jų namuose – kol aš keliausiu po pasaulį ir žiūrėsiu, kur jis mane nuves“, – akcentavo studentė V. Krušinskaitė.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai