Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ar studentai turėtų gauti atlygį už atliekamą profesinę praktiką?

2024-09-28, Šeštadienis 14:30
Augustė Lyberytė

Profesinė praktika – puikus būdas jaunam žmogui išbandyti savo svajonių profesiją. Įvairios praktikos ir stažuotės ne tik leidžia moksleiviams bei studentams pasisemti naujų patirčių ir žinių, tačiau ugdo ir asmenines jauno žmogaus savybes. Visgi, dažnu atveju tokios praktikos vis dar nėra apmokamos – nors jaunieji specialistai iš esmės atlieka įprastinį darbą įmonėje ar organizacijoje.

Prieš porą metų Europos jaunimo forumas atkreipė dėmesį į šią problemą ir ėmėsi sprendimų – iniciavo peticiją, kurią pasirašė 8,4 tūkst. europiečių. Savo ruožtu praėjusiais metais Europos Parlamentas parėmė siūlymą uždrausti neapmokamas praktikas ir paragino Europos Komisiją parengti atitinkamus teisės aktus, kuriais užtikrintų stažuočių Bendrijoje kokybę.

„Europos Komisijos lygmenyje vyksta diskusijos apie tai. Ir ne viename susitikime buvo užsiminta, kad tos diskusijos tikrai vyksta“, – „Žinių radijo“ laidoje „Skaitmeninė karta“ sakė Švietimo mainų paramos fondo Aukštojo mokslo mobilumo projektų skyriaus vadovė Monika Skaringaitė.

Anot specialistės, kaip ir Lietuvoje, taip ir kitose Europos Sąjungos šalyse jaunimo stažuočių politika varijuoja – yra tiek neapmokamų praktikų, tiek pozicijų, kur studentai gali už atliekamus darbus gauti atlygį. Tai, anot M. Skaringaitės, gali būti naudingai ir darbdaviui – jeigu pastarasis turi tikslą jauną žmogų išlaikyti savoje įmonėje.

„Situacijos, turbūt, labai skirtingos, labai priklauso nuo srities. Kiek mums žinoma ir kiek mes susiduriame, girdime, tai būna įvairiai“, – aiškino pašnekovė.

„Tokiose srityse kaip IT, specialistai vis dar labai paklausūs ir dažnai būna, kad jau ir studentui praktikantui pasiūlo darbo užmokestį, kad būtent per praktiką jis toje įmonėje pradėtų savo karjerą ir galimai pasiliktų ar kitam padalinyje liktų toje įmonėje dirbti“, – pastebėjo Švietimo mainų paramos fondo atstovė.

Jaunuoliams apmokamos praktikos yra gerokai patrauklesnės, pripažįsta studentė, Klaipėdos Jaunimo reikalų tarybos narė Laura Paulauskaitė. Visgi, pašnekovė svarsto – ar priėmus atitinkamus įstatymus ir uždraudus neapmokamas stažuotes, jaunimas tebeturės tokį platų praktikos pozicijų pasirinkimą.

„Mano nuomone, tiesiog iškyla klausimas – įvairios nevyriausybinės organizacijos, jos neturi tiek daug lėšų išmokėti tam tikrų kompensacijų ar išlaidų studentams, kurie atlieka praktikas. Tai verslas galbūt taip pat nenorėtų savo lėšų skirti tokiam dalykui“, – laidoje kalbėjo L. Paulauskaitė.

„Klausimas – ar apmokamos praktikos tiesiog nepanaikintų tų praktikos vietų?“, – retoriškai kėlė klausimą jaunimo atstovė.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai