Pasaulyje daugėja neapibrėžtumo – Europos Sąjungai (ES) metamas Rusijos grėsmės šešėlis, vejasi problemos ir dėl Kinijos įtakos augimo bei sudėtinga nuspėti santykių stiprumą su Donaldo Trumpo valdomomis Jungtinėmis Valstijomis. Visą tai verčia ES permąstyti savo strateginius prioritetus. „Žinių radijo" laidoje „Ar ES tai gali?" europarlamentaras Petras Auštrevičius pabrėžė, jog Europos Sąjunga privalo išlikti vieninga ir glaudžiai bendradarbiauti su Vakarų demokratijomis.
„Reikia pripažinti, kad dabartiniame pasaulyje tu negali būti vienas, jei nori pasiekti strateginių tikslų. Tai apima politinį stabilumą, ekonominį bendradarbiavimą ir žmonių ryšių plėtrą. Todėl ES neturėtų blaškytis, o eiti kartu su savo Vakarų partneriais, kurie supranta demokratijos, rinkos ekonomikos ir partnerystės svarbą. Tai pirmasis bendradarbiavimo lygmuo", – sakė jis.
Pasak parlamentaro, antra, svarbu neužmiršti ir sparčiai augančių regionų, tokių kaip Lotynų Amerika, Pietryčių Azija, Australija bei Afrika. „Ten, kur yra stabilumas, ES turėtų aktyviai dalyvauti. Bendradarbiavimo įrankiai turėtų būti skirti skatinti tuos, kurie remia atvirą visuomenę, ES sankcijų politiką ir bendrus demokratinius principus", – pridūrė P. Auštrevičius.
Indijos-Ramiojo vandenyno regionas ir „Global Gateway"
Europos Parlamento narys Virginijus Sinkevičius nurodė, kad nėra vieno pagrindinio regiono, į kurį ES turėtų nukreipti visą dėmesį. „Europos Komisija jau anksčiau priėmė „Global Gateway" dokumentą, kuriuo siekiama skatinti investicijas ir bendradarbiavimą ne tik aplinkiniuose, bet ir tolimuose regionuose – Lotynų Amerikoje, Azijoje, Afrikoje. Jeigu mūsų nėra ten, mūsų vietą greitai užima kitos šalys, ypač Kinija. Pavyzdžiui, Afrikoje – ES daug kur buvo išstumta, Lotynų Amerikoje – prarastos prekybos pozicijos", – teigė jis.
Pasak V. Sinkevičiaus, nors strateginė partnerystė su JAV išliks svarbiausia, reikės mažinti priklausomybę nuo Kinijos, visgi tai padaryti bus sudėtinga, nes šalys narės individualiai turi labai skirtingą santykį su šia galiūne. „Svarbu užtikrinti, kad svarbūs energetikos ištekliai, kaip saulės panelės ar vėjo jėgainės, būtų gaminami Europoje arba tose valstybėse, kurios nekelia grėsmių", – pabrėžė europarlamentaras.
Santykiai su Kinija – be nuolaidų
P. Auštrevičiaus teigimu, Europos Sąjunga turi laikytis principingo požiūrio į santykius su Kinija. „Kinijos įtakos sfera plečiasi. Ji siekia integruotis į vakarietiškas ekonomikas, bandydama apeiti saugiklius ir įsigyti strateginius objektus Europoje. Todėl ES neturėtų nusileisti Kinijos reikalavimams ir turi laikytis principo – jokių nuolaidų, jei negauname lygiavertiškumo", – pažymėjo jis.
V. Sinkevičius pridūrė, jog būtina sumažinti priklausomybę nuo Kinijos, ypač technologijų ir energetikos srityse. „Kinija jau turi didžiulę įtaką, tačiau mes turime užtikrinti savo duomenų saugumą ir pramonės nepriklausomybę. Diplomatiniai santykiai su Kinija išliks, tačiau priklausomybės mažinimas yra būtinas, nes kitaip rizikuojame savo ateitimi, kaip tai parodė Rusijos dujų priklausomybė", – akcentavo jis.
ES tarptautinė pozicija ir prekyba
Kalbėdamas apie ES pozicijas pasaulinėje arenoje, P. Auštrevičius akcentavo konkurencijos svarbą. „Europa turi nebijoti konkurencijos ir eiti bendradarbiavimo keliu. Pavyzdžiui, Prancūzijos pastangos stabdyti prekybos susitarimus su Mercosur dėl nedidelių žemės ūkio kvotų nėra priimtinos. Konkurencija ir atvirumas turėtų būti mūsų pagrindiniai principai. Be to, jei bendradarbiaujame su Kinija, kodėl mūsų įmonėms draudžiama dalyvauti Kinijos viešuosiuose pirkimuose, kai jų įmonės dalyvauja mūsų rinkoje? Europa turi laikytis veidrodinio principo – reikalauti lygių galimybių", – teigė europarlamentaras.
V. Sinkevičius papildė, kad laisvoji prekyba yra svarbi, tačiau ji turi būti sąžininga. „Jei kalbame apie prekybos susitarimus, importuojančios šalys turi laikytis tokių pačių aukštų standartų kaip mūsų ūkininkai", – pabrėžė jis.
Bendrija yra kryžkelėje, kurioje būtina ne tik stiprinti bendradarbiavimą su strateginiais partneriais, bet ir užtikrinti savo nepriklausomybę bei saugumą.
Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.
https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/
Komentarai
Bendravimo taisyklės