Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip savanorystė jaunimui gali palengvinti karjeros kelią?

2024-07-04, Ketvirtadienis 14:30
Agnė Liubertaitė

Žodis „savanorystė“ jau seniai nebėra naujiena ar mistinė veikla, kuria užsiima padėti kitiems panorę žmonės. Lietuvoje savanorių laukia ne viena dešimtis organizacijų, tokias galimybes Europos Sąjungos šalyse ar netgi už jų ribų siūlo ir, pavyzdžiui, Europos solidarumo korpuso programa, tik kiek jauni žmonės šiandien linkę pasinaudoti šiomis galimybėmis ir ar savanorystė apskritai madinga?

Moksleivė iš Vilniaus Augustė Rudokaitė savanoriauja įvairiuose renginiuose, tačiau 15-metė prisipažino, kad mieliausia savanorystės rūšis jai – su negalią turinčiais žmonėmis.

„Kai man buvo 13-ka metų, dar negalėjau savanoriauti pagal įstatymus, nes galima tik nuo 14-kos, ir pažįstama pasiūlė pasavanoriauti stovykloje su vaikais, turinčiais negalią. Pasavanoriavau vieną pamainą ir man labai patiko.

Pakvietė į antrą pamainą ir tada kažkaip pradėjau ieškotis tų savanorysčių, visur pradėjau pildyti anketas. Šiandien savanoriauju visokiose šokių stovyklose su žmonėmis, turinčiais negalią, pusmaratoniuose, triatlonuose, mezgimo renginiuose“, – „Žinių radijo“ laidoje „Skaitmeninė karta“ vardijo moksleivė.

Tiesa, kaip pastebėjo Augustė, tokių užsidegusių paauglių kaip ji bendraamžių tarpe pati nepastebi – pasak vilnietės, moksleiviai labiau norėtų užsidirbti.

„Tarp jaunimo, sakyčiau, tikrai yra nepopuliaru savanoriauti, nes visi kažkaip nusiteikę, kad, jeigu kažką darai, turi gauti atlygį už tai, ir negali daryti dėl to, kad tiesiog padėtum žmogui“, – aiškino Augustė.

Taip pat, anot jos, savanorystės jaunimas griebiasi nebent tada, kai mokykloje prašoma „atidirbti“ socialines valandas.

„Bet asmeniškai iš klasės vis daugiau klasiokų kažkur bando savanoriauti – tiesiog trūksta padrąsinimo, kad viskas gerai, nes tikrai būna labai baisu ateiti pirmą kartą. Būna, kad užsiregistruoja, bet tiesiog per daug bijo ateiti ir tiesiog nebeateina“, – pastebėjo moksleivė.

Savo ruožtu karjeros konsultantė bei lektorė Giedrė Valaitienė teigė matanti nemažai teigiamų pokyčių – jaunimas į savanorystę esą žvelgia plačiau.

„Šiuolaikinė karta į savanorystę žiūri atidžiau, atidžiau renkasi, ir tai sąlygoja keletas priežasčių. Jeigu ankstesnės kartos į savanorystę žiūrėdavo kaip į pagalbą vietos bendruomenei, ypač dažnai ir  religinei bendruomenei ar žmonėms, turintiems negalią, tai šiuolaikinė karta į savanorystę žiūri kaip į asmeninio tobulėjimo įrankį.

Savanorystė įgalima kompetencijoms, kurios vėliau praverčia darbo rinkoje“, – pabrėžė karjeros konsultantė.

Kita vertus, G.Valaitienės teigimu, savanorystės populiarumą skatina ir technologijų, socialinių tinklų plėtra, nes jaunimas gali labai lengvai rasti įvairios informacijos apie savanorystės galimybes, plėsti akiratį.

„Ir stiprinti save kaip asmenybę, kuri tampa svarbi ne tik šeimai, bet ir visuomenės pridėtinės vertės kūrimui“, – dėmesį atkreipė pašnekovė.

G.Valaitienė neabejojo, kad savanorystės patirtį palankiai vertina ir darbdaviai, pas kuriuos keliauja įsidarbinti norinti jaunoji karta.

„Šiais laikais ateinant į darbo rinką patirtis yra svarbi, todėl ir karjeros specialistai, ir mokytojai, tikiu, ir darbdaviai skatina jaunus žmones išbandyti save bet kokioje profesinėje veikloje, rinktis sau svarbius rodiklius, o viena iš galimų formų ir yra savanorystė“, – aiškino karjeros konsultantė, pabrėždama, kad nebūtinai apmokamas darbas darbdavių yra vertinamas kaip profesinė patirtis.

Moksleivė Augustė teigė tikinti, kad savo savanoryste prisideda prie kitų žmonių gerovės, ir prisipažino, kad įvairios patirtys sustiprino ją pačią. Pasak merginos, savanorystė išties duoda daug gyvenimiškų pamokų.

„Su negalią turinčiais žmonėmis išmokau, kad labai nuvertinam tuos žmones ir kad jie visiškai tokie patys, ir man tas labai daug į gyvenimą naujo atnešė, nes kažkaip aš jų prisibijodavau.

O, tarkime, iš sportinių renginių irgi išmoksti kažką naujo apie sportą, sužinai, kaip vyksta tokie renginiai – visą laiką išsineši kažką tokio, kas tikrai būna labai įdomu“, – kalbėjo ji.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai