Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kokį savo vaidmenį šalies politikoje mato jaunuoliai?

2024-02-28, Trečiadienis 14:30
Agnė Liubertaitė

Nors kai kuriems žmonėms sąvokos „jaunuoliai“ ir „politika“ neturi labai daug bendro, Lietuvoje vis dažniau matome pavyzdžių, kai į politinį gyvenimą įsitraukia ir labai jauni žmonės. Visgi, nors ambicijų įnešti pokyčių jie tikrai turi, rasti savo vietą po saule nėra paprasta.

Prienų rajono savivaldybės tarybos narys Andrius Grumadas šiuo metu yra pats jauniausias tarybos narys Lietuvoje, į politiką įžengęs tiesiai iš mokyklos suolo. Kaip pats prisiminė, vaikinas visuomet buvo aktyvus, dalyvavo įvairių nevyriausybinių ir jaunimo organizacijų veiklose, tačiau iš pradžių apie politiką rimtai negalvojo, kol jo pastangos galiausiai buvo pastebėtos ir įvertintos.

„Dariau daug visokių veiklų, bendravome su bendruomenėmis, važiuodavome po rajoną, savivaldybę. (...) Ir tai darydamas aš jaučiau malonumą, pasitenkinimą, tokį kūrybinį, socializacijos gerumą, šiltumą.

Ir tik po to, kai pradėjau jausti palaikymą, galbūt net paragintas visiškai apolitiškų žmonių, kad galbūt išbandyk jėgas, galbūt pabandyk, galbūt tu tinki tam, mes jaučiame, kad tu rūpiniesi mumis, (...) tai pabandyk opciją kandidatuoti į tarybą – pabandžiau ir sėkmingai pavyko. Labai tuo džiaugiuosi“, – kalbėjo A. Grumandas, pridūręs, kad būtent savivalda yra arčiausiai žmogaus, todėl ir problemos čia – pačios įvairiausios.

Savo ruožtu Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narė Fausta Roznytė, paklausta, kaip ją, tokio jauno amžiaus politikę, priėmė politinė bendruomenė, svarstė, kad šią reikėtų padalinti į dvi grupes – viena iš jų yra kolegos, pati partija ar rinkėjų ratas, o antra –  visuomenė.

Bendraudama su pastarąja Fausta pačioje savo politinės karjeros pradžioje susidūrė ir su itin nemaloniais incidentais.

„Tiesiog atėjus pas gyventojus, kai kandidatavau į miesto tarybą, sako: „Tu iš viso dviračio pedalą pasieki?“ Ir tada supranti, kad tų normų ir nusistatymo dėl amžiaus mūsų visuomenėje yra“, – prisiminė pašnekovė.

Tačiau bendruomenės ir organizacinė kultūra, pasak jos, jau sparčiai keičiasi.

„Ir žmonės, man atrodo, partijų viduje ir apskritai, organizacijų, institucijų viduje mato poreikį įtraukti jaunus žmones, nes kai mes turėsime kuo didesnį skirtingų žmonių ratą, mes tuo įvairesnius ir labiau visuomenę atliepiančius sprendimus galėsime priimti“, – aiškino F. Roznytė.

Požiūrio į jaunus žmones pokytį jau teigė pastebėjęs ir A. Grumadas.

„Pastebėjau, kad visuomenė Lietuvoje yra pasikeitusi, ir iš tikrųjų nebesvarbu, ar tu esi jaunas, ar senas, nesvarbi tavo lytis, išvaizda, socialinis statusas – svarbu, ką tu sugebi ir ką moki, tavo kompetencijos, manau, dabar yra labiau vertinamos tiek darbdavių, tiek visuomenės“, – dėmesį atkreipė Prienų rajono savivaldybės tarybos narys.

Ar jauni žmonės yra pakankamai skatinami įsitraukti į politinius procesus? F. Roznytė prisipažino, kad pati palaiko ir balsavimo nuo 16 metų iniciatyvą, tačiau jaunų žmonių tarpe dar pastebi tam tikrą baimę, kurios, pasak jos, tikrai vertėtų atsikratyti.

„Ką girdžiu ir iš pačių mūsų, ir čia tikriausiai yra viena problemų – jauni žmonės nėra pakankamai drąsūs prisiimti atsakomybę. Vyresniems gal nebekyla klausimų, ar mano balsas iš tikrųjų yra paskaičiuotas, pamatuotas ir įvertintas. Galbūt čia ir privalumas, kad jaunesnė karta yra labiau linkusi atsakingai žiūrėti į teisę balsuoti, bet, kita vertus, trūksta tos drąsos, tarytum man dar reikia laiko, aš dar per jaunas – tai savotiškas savęs, kaip grupės pagal amžių, nuvertinimas.

Tai reikia ar pilietiniu ugdymu spręsti tą klausimą, ar iniciatyvomis“, – kalbėjo ji, pridūrusi, kad, Jaunimo reikalų agentūros tyrimo duomenimis, 50 proc. jaunų žmonių nėra dalyvavę jokioje nevyriausybinių organizacijų veikloje.

„Tai mes turime problemą, kad tiek žmonių neįsitraukia į jokius sprendimus. (...) Tai mes kažkaip nebesutraukiame, nebesudominame jaunų žmonių“, – tvirtino F. Roznytė.

A. Grumadas savo ruožtu neabejojo, kad jaunimas į politiką ateityje žiūrės palankiau, tik tam reikia suteikti tinkamas sąlygas.

„Manau, kad politika irgi turi būti ta sritis, kuri greitai prisitaiko prie šių dienų, ir tada mes irgi galėsime atliepti ir klimato kaitą, ir lygias teises, ir visas kitas problemas, socialinę politiką, su kuria susiduria visų amžiaus grupių žmonės“, – aiškino Prienų rajono savivaldybės tarybos narys.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai