Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Tai ką kitaip Europos Sąjungos politikoje darytų socialdemokratai?

2024-10-17, Ketvirtadienis 14:30
Jonė Sąlygaitė

Socialdemokratams pasiekus sėkmę pirmajame rinkimų ture ir jau ruošiantis formuoti valdančiąją daugumą, kyla klausimas, kokių pokyčių jie imtųsi šalies santykiuose su Europos Sąjunga (ES). Socialdemokratas, buvęs europarlamentaras Juozas Olekas pabrėžia, kad Lietuva turi išlaikyti aktyvią ir glaudžią partnerystę su ES, ypač kalbant apie užsienio politiką. Jis pažymi, kad dabartinė valdžia kartais veikė ne visai derindama savo pozicijas su ES, o štai socialdemokratai, pasak politiko, pasiryžę būti labiau europiečiais.

„Problemų, ypač užsienio politikoje, kyla dėl to, kad mes fragmentuojamės. Tą galėjome stebėti iš užsienio reikalų ministro veiksmų, kai jis paskelbdavo idėjas, kurios nebūdavo suderintos su ES. Aš manau, kad mes būsim labiau europiečiai, išlaikydami savo lyderystę, bandysime pritraukti ES valstybes, kad jos bendrai, su mumis, o mes bendrai su ES, vykdytume bendresnę europinę politiką“, – „Žinių radijo“ laidoje „Gyvenu Europoje“ kalbėjo jau išrinktas Seimo narys J. Olekas.

Ukrainos narystė – tęstinis prioritetas

Ukrainos narystės ES klausimas būtų prioritetu ir socialdemokratams, tačiau, pasak J. Oleko, svarbu ne tik deklaruoti paramą, bet ir veikti, siekiant stipresnio bendradarbiavimo su kitomis ES valstybėmis: „reikia kuo tvirčiau, kuo daugiau ir savalaikiai paremti Ukrainą.“ Tai apima tiek karinės pagalbos teikimą, tiek paramą stojimo procese. Socialdemokratų požiūriu, Lietuva turėtų aktyviai skatinti šalių vienybę dėl Ukrainos paramos, o tai prisidėtų prie regiono saugumo.

Santykiai su Kinija ir ES vienybės svarba

Kitas svarbus klausimas – Lietuvos santykiai su Kinija ir bendros pozicijos ES nebuvimas. J. Olekas kritikuoja dabartinę valdžią dėl jos veiksmų, kurie, pasak jo, kenkia Lietuvos verslui. Politiko teigimu, socialdemokratai palaiko demokratinę Taivano žmonių poziciją, tačiau siektų išvengti konflikto, kuris paveiktų šalies ekonominius interesus.

Pastaruoju metu kilo problemų ir dėl Vengrijos sprendimų švelninti vizų išdavimą rusams. Socialdemokrato teigimu, išsišokanti iš europinio konteksto politika kelia problemų. „Reikia, kad Vengrijos pozicija keistųsi, o tai pasiekti galima tiek bendraujant tiesiogiai diplomatiniais ryšiais su Vengrija, tiek per europines institucijas, galbūt pritaikant kai kuriuos mechanizmus, kad Vengrija norėtų būti labiau vieninga, įskaitant ir tokį kavos išgėrimą, kokį padarė kancleris Olafas Scholzas, kada reikėjo susitarimo dėl paramos Ukrainai. Diplomatinių veiksmų yra įvairių ir juos reikia visus išnaudoti“, – nurodė J. Olekas.

Socialdemokratų „taip“ Stambulo konvencijai

Tikėtina, kad šią kadenciją Seimas ir vėl sulauks Europos institucijų raginimo pagaliau ratifikuoti Stambulo konvenciją. Visgi partijos nuomonė šiuo klausimu pradeda skirtis. Pavyzdžiui, Gintautas Paluckas, 2018 metais raginęs „valstiečius“ nebijoti išgalvotų baubų ir ratifikuoti dokumentą, šiuose rinkimų debatuose tokiam ratifikavimui jau nepritaria. J. Olekas teigia, kad skirtingi žmonės partijoje turi įvairias nuomones, bet socialdemokratai palaiko nuomonę, kad reikia spręsti įvairias žmonių problemas – ir dėl partnerystės, ir dėl Stambulo konvencijos. „Bendra mūsų politika yra palaikyti Stambulo konvencijos ratifikavimą“, – sakė politikas.

Laukiantys Europos lėšų įsisavinimo iššūkiai

Lietuva ir Europos Komisija šiuo metu ginčijasi dėl Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF) dalies lėšų įsisavinimo. EK aiškina, kad Lietuva nesugebėjo atlikti numatytų pokyčių mokestinėje sistemoje. Socialdemokratų teigimu, dabartinė valdžia neatliko darbų, kuriuos prisižadėjo ES. „Savaime suprantama, kad jeigu nepadarai to, ką pažadėjai, negauni lėšų. Man atrodo, kad europinių lėšų įsisavinimas buvo šios ir praeitos valdžios labai didelė problema. Dažnai europiniai reikalavimai, protingi reikalavimai, apauga daugeliu kitų reikalavimų, neįgyvendinamų Lietuvos ekonomikai, ūkiui, žemdirbiams. Ko Europa iš tikrųjų nereikalauja, bet mūsų valdžia sugeba aplipdyti papildomais reikalavimais, dėl ko paskui į Gedimino prospektą išvažiuoja ūkininkai ir traktoriai“, – nurodė J. Olekas. Taip pat, pasak socialdemokrato, svarbu suvokti, kad jei negebama kažko įgyvendinti, visuomet galima pasitarti su ES institucijomis. „Vėlgi, pavyzdys yra žemės ūkis, kai po ūkininkų streikų Lietuva pataisė savo prašymus, Europa juos persvarstė ir pritarė, kad tam tikrų reikalavimų, kuriuos Lietuva buvo įsivedusi, nereikia“, – priminė buvęs europarlamentaras.

Pirmininkavimas Europos Tarybai

Jeigu socialdemokratams nusišypsos sėkmė ir jie stos prie valstybės vairo, jų valdymo metu, 2027-aisiais, teks pirmininkauti Europos Tarybai. Tai jie pažymi ir savo rinkiminėje programoje. „2013 metais mes taip pat buvom valdžioje, tarnavom Lietuvos žmonėms, kai pirmininkavom ES pirmąjį kartą. Tai mūsų akcentas dabartinėje rinkiminėje programoje buvo tame, kad tam pirmininkavimui reikia pasiruošti. Mes savo programoje tai paminėjome. Vienas iš tokių gražių, istorinių sprendimų galėtų būti Ukrainos priėmimas į ES. Lygiai taip pat kaip plėtra Balkanų pusėje, bet Ukrainos narystė ES galėtų papuošti mūsų pirmininkavimą“, – tikisi politikas.

(Europinės) Vidaus politikos peripetijos

J. Olekas pažymi, kad kitaip nei konservatoriai, socialdemokratai nesiruošia kelti klausimo, kas turėtų atstovauti Lietuvą Europos Vadovų Taryboje: prezidentas, premjeras ar atskiri ministrai. „Klausimų parengimas ateina iš ministerijų, per Seimą yra išreiškiama nuomonė ir tada keliaujama. O kas ten nuvažiuoja, ar premjerė, ar prezidentas – nėra didelio klausimo. Europoje yra ir taip, ir taip, ir nelabai ten kas kaitaliojasi. Tai jei susiklostė tokia tradicija, kad važiuoja prezidentas, aš manau, kad gali ir važiuoti. Jeigu bus normali diskusija, kad galima būtų važiuoti vieną kartą vienam, kitą kartą kitam, tuos dalykus, aš manau, ramioj aplinkoj, nekonfliktinėje, mes išspręsime“, – pažymi socialdemokratas.

Įdomu ir tai, kad jei Vilija Blinkevičiūtė tikrai taps premjere, J. Olekas yra pirmasis už brūkšnio keliauti į Europos Parlamentą. Klausiamas, kam iš tiesų jis ruošiasi, darbui Seime ar Europarlamente, politikas nurodė, kad kol kas jo lagaminai nejudinami, o jis tęsia Seimo rinkimų darbus.

BNS nuotr.

Laida yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai