Paskambinkite į studiją

20210702 160815
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Pagrindinės Europarlamento partijos susitarė dėl EK sudėties

2024-11-25, Pirmadienis 07:07
Lukas Oželis

Po kelias savaites trukusių ginčų Europos Parlamentas išsprendė nesutarimus dėl aukščiausių postų būsimoje Europos Komisijoje. Trys didžiausios frakcijos – Europos liaudies partija, socialdemokratai ir liberalai – trečiadienį galutinai susitarė dėl būsimų Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen pavaduotojų.

Pirmą kartą nuo klausymų procedūros pradžios nė vienos šalies kandidatas nebuvo atmestas. EP biuro Lietuvoje surengtoje spaudos konferencijoje europarlamentaras Virginijus Sinkevičius teigė, jog mažą spaudimą kandidatams į Komisiją buvo galima justi nuo pat proceso pradžios. Europarlamentaro teigimu, susitarimas dėl kandidatų patvirtinimo buvo pasiektas dar iki klausymų proceso pradžios. Pirma indikacija buvo kandidatų galimų interesų konfliktų peržiūra Teisės komitete. V. Sinkevičius atkreipė dėmesį, kad praėjusioje EP kadencijoje jau šioje stadijoje buvo atmesti du kandidatai į komisarus, o kai kuriems kitiems, dėl galimo interesų konflikto, teko pardavinėti jų turimas akcijas.

V. Sinkevičius nuogąstavo, kad klausymų metu EP praleido proga parodyti savo įtaką. Galimybes spausti kandidatus į EK sumažino ir pasikeitusi procedūra. Šį kartą europarlamentarai neturėjo galimybės perklausti kandidatų po jų atsakymo į klausimą. Pasak V. Sinkevičiaus, praėjusią kadenciją dėl nesutarimų tarp pagrindinių partijų kiekviena politinė jėga privalėjo paaukoti po vieną savo kandidatą. Šį kartą nesinorėta turėti tiek daug vidinių konfliktų, todėl buvo susitarta iš anksto.

Vis dėlto ginčai kilo dėl Italijos ir Ispanijos kandidatų. Kairiosios jėgos kvestionavo italo, kraštutinių dešiniųjų atstovo Raffaelio Fitto kandidatūrą į Komisijos viceprezidento poziciją, o dešinieji kritikavo ispanę Teresą Riberą, kuri buvo kaltinama laiku neįspėjusi gyventojų apie potvynius Valensijos regione. Pasak V. Sinkevičiaus, derybų rezultatas rodo visišką socialdemokratų pralaimėjimą. Politiko manymu, socialdemokratai labai pergyveno, kad T. Ribera nebus patvirtinta ir atsitraukė nuo savo derybinių pozicijų, todėl iš derybų negavo absoliučiai nieko.

V. Sinkevičiaus įsitikinimu, kairieji turėjo geras kortas savo rankose, nes be jų visa koalicijos dėlionė būtų sugriuvusi. Europos liaudies partija dėl koalicijos griūties būtų praradusi daug daugiau, nei socialdemokratai, nes dešiniųjų vyriausybių šalyse narėse šiuo metu yra mažiau, nei tada, kai buvo pasirinkti kandidatai į EK, todėl naujoje dėlionėje jų narių Komisijoje būtų mažiau.

Kitos savaitės trečiadienį Parlamente dėl Komisijos bus balsuojama. Tikėtina, kad jai bus pritarta. Tuomet U. von der Leyen komanda, kaip ir planuota, gruodžio 1 d. galėtų pradėti darbą.

BNS nuotr.

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai