Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Lietuva – tarp kandidačių įkurdinti ES instituciją, kovosiančią su pinigų plovimu

2024-01-08, Pirmadienis 07:07
Lukas Oželis

Europos Parlamento ir ES Tarybos derybų grupės pasiekė politinį susitarimą dėl Kovos su pinigų plovimu institucijos (AMLA) įsteigimo. Ši institucija prižiūrėtų naująjį ES kovos su nešvarių pinigų srautais taisyklių rinkinį. Jai būtų pavesta tiesiogiai prižiūrėti rizikingiausius finansinius subjektus – tuos, kurie vykdo veiklą ne mažiau kaip 6 valstybėse narėse.

Be to, AMLA veiktų kaip vienijantis centras, padedantis koordinuoti įvairių ES šalių priežiūros institucijų veiksmus ir užtikrinti priežiūros praktikos suderinamumą. Remiantis Parlamento pasiūlymu, AMLA taip pat bus pavesta tarpininkauti ir spręsti nacionalinių institucijų ginčus.

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovė Eglė Lukošienė Žinių radijo laidoje „Ką žinome apie Europos Parlamentą?“ teigė, jog po įvykusių skandalų ES skiria didžiulį dėmesį pinigų plovimo prevencijai. Kadangi atsiranda vis naujų finansinių produktų, finansinės technologijos nuolat keičiasi ir tobulėja, todėl atsiranda ir naujos pinigų plovimo rizikos. Kaip pabrėžė E. Lukošienė, ES pinigų plovimo reguliavimas nuolat tobulinamas, o AMLA tėra viena iš šios sugriežtintos politikos dalių: „AMLA įkūrimas yra vienas iš etapų, prasidėjusių stiprinant apskritai pinigų plovimo prevenciją ES lygmeniu. Direktyva, reguliuojanti pinigų plovimo prevenciją, yra nuolat keičiama ir AMLA steigimas yra  vienas iš paketo elementų, kuris yra skirtas dar didesniam dėmesiui kovai su pinigų plovimu.“

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovė akcentavo, jog Europai reikia centralizuotos institucijos tam, jog direktyvos įgyvendinimas būtų suderintas visose šalyse narėse. „Direktyva egzistuoja jau gana seniai, bet jos įgyvendinimas skirtingose valstybėse gali būti šiek tiek kitaip suprantamas. Turint galvoje, kad tos finansinės paslaugos yra teikiamos per kelias valstybes ir jeigu mes turim tą patį skandalą, arba jeigu kalbame apskritai apie prevenciją, tai jau nebėra vienos valstybės jurisdikcijoje. Tam, kad būtų vienodas ir supratimas, ir prevencijos reikalavimų įgyvendinimas, reikia AMLA'os“, – akcentavo E. Lukošienė. Jos teigimu, AMLA padėtų spręsti ir sankcijų Rusijai apėjimo problemą. 

Vieta, kurioje įsikurs AMLA, dar nėra aiški. Dėl galimybės įkurdinti šią instituciją konkuruoja 9 valstybės, tarp jų – ir Lietuva. E. Lukošienės nuomone, mūsų šalies privalumas –  sukaupta patirtis pinigų plovimo prevencijos srityje, o tai atsiskleidžia ir tarptautiniuose reitinguose, kuriuose Lietuva yra tarp pirmaujančių valstybių.

„Lietuva jau seniai save pristato kaip finansų įstaigų centrą Europoje. Mes turime ne tik bankų, bet ir elektroninių pinigų ir kitų finansų įstaigų bei gerai išvystytą rinką. AMLA'os įsikūrimas Lietuvoje būtų papildomas žingsnis ir patvirtinimas, kad Lietuva tikrai yra finansų centras. Ne tik naujų ir esamų rinkos dalyvių brandos, bet ir priežiūros prasme. Tai Lietuvai būtų milžiniška nauda. Kita vertus, mes galime pasiūlyti Europos Sąjungai savo patirtį, nes turime patirties ne tik bankinėje, bet ir elektroninių mokėjimų srityje. Taip pat – ir pinigų plovimo prevencijos srityje. Turėdami tokią įvairialypę patirtį, mes gerai atrodome tarptautiniuose indeksuose, kurie vertina pinigų plovimo prevencijos patirtį. Viename iš jų Lietuva patenka į pirmą dešimtuką savo regione“, – kalbėjo E. Lukošienė.

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai