Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

5G ryšys: privalumai, mitai ir technologijos ateitis

2022-10-16, Sekmadienis 07:07
Augustė Lyberytė

5G – tai naujos kartos mobilusis ryšys, Lietuvoje pradėjęs veikti dar pernai, o pastaraisiais metais ėmęs plėstis ir tobulėti. Norint paaiškinti, kuo šis ryšys yra išskirtinis, „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius sako, kad 5G yra 4G ryšio pusbrolis – kuriant penktosios kartos ryšį buvo pasirinktos ir ištobulintos geriausios 4G savybės.

„4G iš tikrųjų atnešė tikrą revoliuciją – visi pradėjome vartoti mobiliuosius duomenis automobiliuose, telefonuose, kituose įrenginiuose. Tačiau 4G ryšys priėjo prie tam tikrą ribą, kai šis standartas išsisėmė. Ir atsirado 5G – tai tokia loginė 4G tąsa, paimant ir patobulinant pačias geriausias 4G savybes“, – Žinių radijo laidoje „Skaitmeninė karta“ sakė pašnekovas.

A. Šemeškevičius pasakojo, jog kuriant 5G mokslininkai orientavosi trimis kryptimis. Siekta ne tik pagreitinti ryšį, bet ir sumažinti jo delsą. Tačiau ką tai reiškia?

„Tai laikas, per kurį signalas vaikšto iš jūsų aparato iki bazinės stoties ir atgal. Jis matuojamas milisekundėmis. 5G pagerina delsą apie 10 kartų <...> Visi esame matę tiesioginius reportažus – kai žurnalistas kur nors Niujorke, o mūsų studijoje korespondentas jį kalbina. Prasideda tokie nejaukūs tarpai – tai yra labai didelė delsa. Mobilusis ryšys tą delsą irgi turi“, – aiškino A. Šemeškevičius.

5G kūrėjai siekė sukurti ir tokį ryšio tinklą, kuris aptarnautų kuo didesnį įrenginių tankį kvadratiniame kilometre.

„Jeigu 4G galėdavo aptarnauti maždaug iki 100 tūkst. įrenginių viename kvadratiniame kilometre, 5G gali iki milijono. Tai aktualiausia galbūt ne Europai, daugiau Azijos šalims, kur gyventojų tankis yra ženkliai didesnis ir išmaniųjų prietaisų yra ženkliai daugiau“ – pasakojo „Telia“ atstovas.

Ilgainiui teks atsisveikinti su senesnės kartos ryšiu

Specialistas pažymėjo, jog tobulėjant technologijoms ir 5G ryšiui vis labiau plintant, ryšio tiekėjai atsisveikins su senesniais ryšiais. Pasak A. Šemeškevičiaus, toks likimas jau iš esmės garantuotas 3G signalui – didžioji dauguma operatorių jau yra paskelbę, kad šį ryšį išjungs.

„Kai viena technologinė karta pakeičia kitą, atsiranda dilema – ką daryti su tomis senosiomis kartomis? Jos užima tam tikrus resursus – naudoja radijo dažnius ir visi ten galime neišsitekti. <...> To reikia, nes visos šios technologijos naudoja radijo dažnius, o jų kiekis yra ribotas. Paprastai tariant, tai – kaip eismo juostos. Jų kiekis ir plotis yra ribotas. Jeigu per tą eismo juostą galime paleisti efektyvesnį transportą kuris perveža daugiau keleivių, šiuo atveju – duomenų. Tad mums apsimoka išjungti 3G. Žinote, kaip automagistralėje su vežimu ar traktoriumi negali važiuoti, nes jie yra per lėti, o užima plačią juostą, taip lygiai su radijo tinklais. 3G jau neįleisime į savo tinklą, nes jis yra neefektyvus. Liks 2G, 4G ir 5G. Ateityje, ko gero, 4G palaipsniui bus išjunginėjamas“, – nurodė pašnekovas, akcentuodamas, kad 4G išjungimas gali trukti apie dešimtmetį.

Paklaustas, kodėl nėra išjungiamas dar senesnės kartos 2G ryšys, A. Šemeškevičius paaiškino, kad ryšio tiekėjai sunkiai prognozuoja, kada bus galima atsisveikinti su 2G, mat daugybė įrenginių veikia tik šio signalo principu.

„2G yra senas, nelabai efektyvus, bet yra garažų vartai, kelių užtvarai, signalizacijos – krūvos prietaisų, kurie moka dirbti tik su 2G ryšiu. Todėl operatoriai senąjį tinklą palaikys dar ilgai. <...> Vartotojai diktuoja, kokia technologija išlieka, o kokia – ne“, – teigė pašnekovas.

Kodėl 5G supa tiek konspiracijos teorijų?

5G ryšiui dar nepasiekus vartotojų rinkos, globaliu mastu ėmė sklisti įvairiausios sąmokslo teorijos, susijusios su šia technologija. Spekuliuota, kad 5G kenkia žmonių sveikatai, aplinkos gerovei. Prasidėjus COVID-19 pandemijai skleistos melagienos, jog dėl pasaulinio lygio epidemijos neva kaltas būtent 5G ryšys. A. Šemeškevičius tikino girdėjęs įvairiausių konspiracijų, supančių 5G technologiją.

„Žinote, kai nesupranta, žmonės bijo naujovių. Akivaizdu netgi į istorija pasižiūrėjus. <...> Kadaise Amerikoje prieš geležinkelius kovojo, nes nesuprato, kaip tas garvežys su garo katilu važiuoja. Lygiai taip pat su 5G“, – svarstė. specialistas.

Jis pabrėžė, kad prie tokių sąmokslo teorijų apie 5G sklaidos gerokai prisideda socialiniai tinklas ir tas pats interneto ryšys – šiandien žmonės gali daug greičiau ir daug paprasčiau bendrauti, dalintis informacija – šiuo atveju, dezinformacija.

„Jeigu pažiūrėtume, kada 3G keitėsi į 4G – tai vyko prieš gerą dešimtmetį. Tada tokios informacijos sklaidos nebuvo – labiau skaitydavome popierinius laikraščius, senjorai neturėjo išmaniųjų telefonų ir panašiai. Kadangi ta sklaida padidėjo, užtenka kažkam tai parašyti mažiausią ar didžiausią kvailystę – jeigu ji turi gerų psichologinių aspektų, ji labai greitai pradeda plisti. Manau, mes irgi esame to auka. Informacijos sklaida yra begalinė, yra įvairūs tinklai, kažkuo pasidalinti yra labai lengva“, – teigė jis.

Koks bus 6G ryšys?

Nors 5G ryšys dar nėra išplitęs po visą pasaulį, mokslininkai, A. Šemeškevičiaus teigimu, jau svarsto apie naujesnės kartos 6G tinklą. Tačiau koks jis bus – tai klausimas, į kurį atsakymo kol kas dar nėra.

„Mokslininkai dirba ir bando labai aiškiai apsibrėžti, ko tikimės iš to 6G. Bet aš situaciją palyginčiau su automobilių pramone – daug metų galvota, kaip sunaudoti kuo mažiau kuro ir išvystyti didesnį variklio efektyvumą. Tačiau staiga vienu metu viskas apsivertė į kitą pusę – nuo vidaus degimo variklių perėjome prie elektrinių automobilių ir baterijų. Iškilo visiškai kitos dilemos, pradėta galvoti ne apie galingumą, o kaip sukurti efektyvesnes baterijas. Iš esmės, manau, kad 5G virsmas į 6G gali būti labai panašus“, – samprotavo pašnekovas.

„5G atsineša tiek daug gerų savybių, kad iš esmės nebeaišku, ką dar reikia tobulinti. Gali būti, kad 6G pažiūrės į mūsų komunikacijų iššūkius visiškai kitu kampu ir gims sprendimai, apie kuriuos apie kuriuos šiandien mes net nepagalvojame“, – pridūrė „Telia“ Technologijų vadovas.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai