Europos Sąjungą davė aiškų signalą Sakartvelui, kuriame netrukus vyks rinkimai, kad jei šalis nepakeis savo kurso autoritarizmo link, ji negali tikėtis tapti ES nare. Bendrija nusprendė atšaukti 121 mln. eurų finansinę paramą Sakartvelui dėl šalies demokratinio regreso. Europarlamentarai priimtoje rezoliucijoje pabrėžia, kad valdžioje esanti partija „Gruzijos svajonė" priiminėja įstatymus, kurie cenzūruoja žiniasklaidą, apriboja kritišką nuomonę pilietinėje visuomenėje ir diskriminuoja pažeidžiamus asmenis. Daugiausia kritikos sulaukė ir visuomenės protestus išprovokavo užsienio agentų įstatymas, kuriuo Vakarų remiama žiniasklaida ir nevyriausybinės organizacijos yra prilygintos užsienio agentams.
Europarlamentaras Dainius Žalimas Žinių radijo laidoje „Ką žinome apie Europos Parlamentą?“ teigiamai įvertino sprendimą sustabdyti finansavimą. Jis mano, kad toks principas turėtų būti taikomas ir kitoms šalims. Pasak Europos Parlamento nario, ES neturėtų finansuoti šalių, kurios ne tik kad neprisideda prie Europos vertybių, bet atvirai veikia prieš jas. Politikas pabrėžė, kad Sakartvelas pastaruoju metu tiek savo įstatymais, tiek skelbiama propaganda tolsta nuo Europos.
D. Žalimas akcentavo, kad būsimi Sakartvelo parlamento rinkimai yra kertiniai, nes nepasikeitus valdžiai durys į ES gali galutinai užsidaryti. Politiko teigimu, „Gruzijos svajonei" toliau būnant valdžioje bet koks bendradarbiavimas su ES būtų neįmanomas. Jis pridūrė, kad valstybėje iki seniai nematytų mastų išplito ir korupcija.
Vis dėlto optimizmą kelią sociologinės apklausos, kurios rodo neblogus opozicinių partijų rezultatus. D. Žalimas teigė, kad nors „Gruzijos svajonė" gali užimti pirmąją vietą rinkimuose, opozicinės partijos kartu gali surinkti pakankamai balsų, kad sugebėtų suformuoti naują valdančiąją koaliciją.
Vis dėlto nerimą europarlamentarui kelia būsimų rinkimų skaidrumas. Pačiame Sakartvele yra labai daug nuogąstavimų, ar rinkimai tikrai įvyks sąžiningai. Europarlamentarui abejonių kelia ir dabartinės valdančiosios daugumos priimti įstatymų pakeitimai, susiję su Centrine rinkimų komisija.
Jeigu rinkimus pavyktų laimėti opozicinėms partijoms, D. Žalimo teigimu, Sakartvelas galėtų nesunkiai grįžti į eurointegracijos kelią. Tai reikštų sugrąžintą finansinę paramą tokioms sritims, kaip energetika, tačiau, politiko teigimu, ne mažiau svarbus ir grįžimas prie europinių vertybių puoselėjimo.
Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.
Komentarai
Bendravimo taisyklės