Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Europos Parlamentas patvirtino naująją Europos Komisiją

2024-11-28, Ketvirtadienis 07:07
Lukas Oželis

Europos Parlamentas nubalsavo už naujos Komisijos sudėtį. Dirbti ji turėtų pradėti gruodžio 1 d. Už naująją EK sudėtį balsavo 370 europarlamentarų, 282 buvo prieš, o 36 susilaikė. Naujosios EK sudėties patvirtinimui buvo būtina balsavusiųjų dauguma. Tai bus antroji Ursulos von der Leyen vadovavimo Komisijai kadencija.

Dauguma Lietuvos europarlamentarų balsavo už, susilaikė tik socialdemokratas Vytenis Andriukaitis, o prieš balsavo Petras Gražulis ir Waldemaras Tomaszewskis.

Naujoji Europos Komisijos sudėtis patvirtinta gana maža balsų persvara, palyginti su ankstesnėmis kadencijomis, tačiau europarlamentarė Rasa Juknevičienė to nesureikšmina. Nors balsuojama už visą Komisijos sudėtį, ji Žinių radijo laidoje „Ką žinome apie Europos Parlamentą?“ sakė, kad nemaža dalis nacionalinių grupių balsavo prieš konkrečius eurokomisarus, o ne prieš visą Komisijos sudėtį. Pavyzdžiui, R. Juknevičienės frakcijoje prieš EK sudėtį balsavo Ispanijos ir Slovėnijos parlamentarai, kurie kritikavo savo šalių kandidatus į EK. Lietuvos europarlamentarė akcentavo, kad apie šiuos balsavimus „prieš“ buvo žinota iš anksto.

EP po šių metų rinkimų pasislinkus labiau į dešinę, padidėjo fragmentacija ir nesutarimai tarp centristinių partijų. Kairiosios jėgos ypač kritikavo Europos liaudies partijos galimą bendradarbiavimą su Europos konservatorių ir reformistų partija. R. Juknevičienė pripažino, kad šioje kadencijoje tam tikrais klausimais tikėsis palaikymo iš kraštutinės dešinės frakcijų. Europarlamentarės teigimu, vienas iš tokių klausimų bus migracija, kur tarp centro kairės ir centro dešinės politikų tikrai bus nesutarimų.

U. von der Leyen savo kalboje pristatė esminius šios kadencijos prioritetus. Pasak jos, bus parengtos konkurencingumo gairės, kurios leistų panaikinti Europos inovacijų atotrūkį nuo JAV ir Kinijos, padidinti saugumą ir nepriklausomybę bei įgyvendinti dekarbonizaciją.

ES saugumo politikos prioritetus teks įgyvendinti Lietuvos eurokomisarui Andriui Kubiliui. R. Juknevičienė akcentavo, kad pirmą kartą už ES saugumo ir užsienio politiką bus atsakingi Baltijos šalių atstovai. Lietuvos europarlamentarė tikino, kad nepaisant to, jog oficialiai EK veikiausiai pradės dirbti tik kitą savaitę, Andrius Kubilius kartu su Estijos eurokomisare Kaja Kallas jau pradėjo dirbti ties baltąją knyga, kurioje turi būti apibrėžta ES gynybos politikos strategija.

EPA-ELTA nuotr.

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai