Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Šalis, kurioje vaisiai – puiki dovana

2017-08-16, Trečiadienis 07:45
Aistė Čiučiurkaitė

Kur auga skaniausi ir gražiausi vaisiai? Brazilijoje, Tailande? Visai ne, jie auga Japonijoje. Tai šalis, garsėjanti ne tik technologinės pažangos ir tradicijų derme, bet ir maisto kultūra. Japonai vienas kitam dovanoja vaisius. Iš kur kilo tokia tradicija, kokie vaisiai yra dovanojami ir ar jie apskritai valgomi?

Tradiciškai vaisių dovanojimas japonams yra toks įprastas manevras kaip kad vakariečiams kvietimas vakarienei. Pradėsiu nuo požiūrių skirtumo į vaisius Japonijoje ir kitose šalyse. Kylančios saulės šalyje, vaisiai turi dvasinę prasmę, anksčiau jie buvo siūlomi dievams, padedami ant budsudanų - tai tokie namuose laikomi altorėliai arba Budos šventyklų laiptų. Tad pirmiausia vaisiai skirti ne valgymui, o grožėjimuisi ir aukai, dar dabar japonų namuose įprasta vieną obuolį ar mandariną padalinti visiems šeimos nariams Tuo metu vakariečių kultūroje į vaisius žiūrima kaip į maistingą ir sveiką valgyti produktą, na būtų keista, jei pradėtumėme garbinti, pavyzdžiui, Alyvinius obuolius.

Šiais laikais vaisiai dovanojami įvairiausiomis progomis. Juos gauna nuo vaikų 15 gimtadienio proga iki imperatoriaus. Tokios dovanos dovanojamos ypatingomis progomis, norint išreikšti dėkingumą ar parodyti dėmesį, pagarbą šeimos nariams, draugams, vadovams ar verslo partneriams. Švenčių metu biurai būna pilni krepšelių su vaisiais, galima sakyti tai yra "saugi" dovana. Tokią atnešęs vadovui ar kolegai, tikrai nesuklysi. Štai aukščiausios klasės mandarinų dovanojimas reiškia gerovės linkėjimą gavėjui. Panašiai ir su obuoliais, kurie skamba kaip žodis taikai apibūdinti, o persikai simbolizuoja ilgaamžiškumą.

Šidzuokos prefektūra ir Yubari miestas gerai žinomi dėl aukštos kokybės produkcijos. Yubari miesto apylinkėse auginami retos veislės karališkieji melionai. Jie panašūs į mums įprastus, tačiau yra tobulai apvalūs ir išskirtinai saldūs. Ypatingi Densuke juodieji arbūzai auginami tik Japonijoje, Hokaido saloje. Vidutinė vieno šio vaisiaus kaina – apie 200-300 eurų. Augintojai tikina, kad jie yra daug skanesni ir saldesni už įprastus arbūzus. Tose prefektūros vaisiams auginti sukurti nauji sodai ir šiltnamiai, kurie specializuojasi prabangių vaisių auginimo srityje.

Vaisių paklausa rinkoje sukūrė neįtikėtiną fenomeną - vaisiai tapo prabangos preke. Žinoma, Japonijoje galima nusipirkti ir paprastą obuolį ar mandariną, tačiau egzistuoja ir prabangių vaisių auginimo kultūra. Be to, kad vienas melionas gali kainuoti 200 ir daugiau eurų, vaisių parduotuvės primena juvelyrikos gaminių salonus. Ten vaisiai gražiai supakuoti, kiekviena uoga atskirai, prekeiviai siūlo net ir kubo ar piramidės formos arbūzus, o uogos itin didelės, ryškių spalvų ir saldžios. Netaisyklingos formos vaisiai išimami iš lentynų, pažeisti vaisiai išmetami. Prie kiekvieno yra užrašai apie būdą, kuriuo jie išauginti ir kaip buvo prižiūrėti.

Ar verta mokėti kelis šimtus eurų už arbūzą ar uogų dėžutę?

Japonijos prabangių vaisių rinka sako, kad taip. Kodėl? Pirmiausia - to prašo pirkėjai. Jie pasiryžę mokėti didelę kainą, kad gautų ypatingą dovaną svarbiems asmenims svarbia proga. Antra - tradicijų iš japonų galvų taip lengvai neišstumsi, tik ir vėl - japonai jas sugeba paversti taip, kad atrodytų labai moderniai. Be to, įsivaizduokite kokia įspūdinga dovana mylimam žmogui būtų širdelės formos melionas, teniso kamuoliuko dydžio braškė už daugiau nei 4000 eurų arba brangiausios pasaulyje vynuogių rūšies pavadinimu "Ruby Roman" kekė, kurių per metus pasaulyje užauginama tik 2400.. Romantika ir dovanojimo kultūra pakelta į aukštesnį lygi, ne kitaip.

Komentarą parengė Aistė Čiučiurkaitė

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai