Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip vertinti naują Europos Komisijos sudėtį?

2024-09-20, Penktadienis 11:05
Lukas Oželis

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pristatė naująją EK sudėtį. Jos vicepirmininkų sąraše – Prancūzijos, Suomijos, Estijos, Rumunijos, Italijos ir Ispanijos atstovai, kuriems bus suteikta daugiau galimybių daryti įtaką vykdomosios valdžios darbui ir kuruoti Komisijos narių grupes. Naują EK sudėtį Žinių radijo laidoje „Europos gidas" aptarė tinklaraštininkas Giedrius Alasevičius bei buvęs eurokomisaras ir dabartiniu europarlamentaras Vytenis Povilas Andriukaitis.

G. Alasevičiaus teigimu, svarbiausia šios Komisijos užduotis bus atkurti Europos pramonės konkurencingumą, tačiau jis pabrėžė, kas tai nėra nauja idėja. Apie kylančius sunkumus Europos pramonei jau rašė du buvę Italijos premjerai Enricco Letta ir Mario Draghi. Pasak pašnekovo, ES strateginė autonomija dabar bus suprantama per ekonomikos prizmę. Bus siekiama tokios pramonės, kuri yra nepriklausoma ir gali save išsilaikyti bei konkuruoti su likusiu pasauliu.

Tuo tarpu buvęs eurokomisaras akcentavo, kad pramonės konkurencingumas yra tik viena iš sudedamųjų ES strateginės politikos dalių. V. Andriukaitis teigia, jog ES esminė užduotis bus apginti savo, kaip globalaus tarptautinio politinio žaidėjo statusą, nes šiuo metu Europa yra spaudžiama tiek JAV, tiek Kinijos. Pasak eurparlamentaro, ES įtaka šiuo metu apriboja karai Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose bei nesibaigiantys migracijos srautai.

V. Andriukaitis, remdamasis EK pirmininkės kalba, išskyrė tris esminius šios kadencijos tikslus. Be jau minėto konkurencingumo ir kitų su ekonomika susijusių dalykų, ES taip pat būtina institucinė pertvarka bei Bendrijos plėtra.

Pristatydama EK sudėtį U. von der Leyen ne tik įvardijo jos narius, bet atskleidė ir hierarchinę struktūrą, kurios viršuje yra šeši vicepirmininkai bei pati pirmininkė. Kiekvienas vicepirmininkas bus atsakingas ne tik už savo sritį, bet ir kuruos kitus komisarus. Pavyzdžiui, Andrius Kubilius bus dalinai pavaldus viceprezidentei iš Suomijos Hennai Virkkunenai. V. Andriukaitis akcentavo, kad toks modelis buvo įvestas dar Jeano Claudo Junckerio, kuris Komisijai vadovavo 2014-2019 m.

Kas kitaip – tai funkcijų pasidalijimas. V. Andriukaičio teigimu, dalis komisarų funkcijų persidengia ar dubliuojasi, o tai ypač svarbu, nes direktoratams reikės dirbti su keliais eurokomisarais. V. Andriukaitis pabrėžė, kad naujasis modelis visas galias sukoncentruos generaliniam sekretoriate, kuris valdys ES biurokratijos mašiną, o tai leis U. von der Leyen sustiprinti savo įtaką.

G. Alasevičius pritaria, kad Komisijos pirmininkė turės praktiškai pilną kontrolę, tačiau, jo manymu, tam yra konkreti priežastis. Pasak pašnekovo, politinė situacija buvo labai įtempta dėl augančios kraštutinės dešinės įtakos bei jos partijos kolegų kritikos dėl Žaliojo kurso, todėl griuvo kompromiso galimybė, ant kurios pastatyta visa ES politika. G. Alasavičiaus teigimu, norėdama politikos vadžias laikyti savo rankose, U. von der Leyen išsirinko sau artimus žmones, kad pačioje Komisijos viduje nebūtų konfliktų ir būtų lengviau priimti politinius sprendimus.

Tinklaraštininkas pridūrė, kad svarbiausią portfelį iš mūsų regiono gavo Lenkija, o ne Estija. Nors Kaja Kallas užima vicepirmininkės poziciją, pasak G. Alasevičiaus, nuo biudžeto paskirstymo, už kurį bus atsakingas Piotras Serafinas, visiškai priklausys ES politika.

ELTA nuotr. 

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai